ՀԿԵ-ն և ԿԳՄՍՆ-ը մշակել են «Երեխաների վարքագծի կանոնները երկաթուղային տրանսպորտում» դպրոցական դասընթացը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության առաջարկով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը առաջարկել է հանրակրթական դպրոցների հինգերորդ դասարանի դպրոցական ծրագրում ներառել «Երեխաների վարքագծի կանոնները երկաթուղային տրանսպորտում» դասընթացը:
Դասընթացը մշակվել է ՀԿԵ մասնագետների կողմից և լրամշակվել «Կրթության զարգացման և նորարարության ազգային կենտրոնի» մասնագետների աջակցությամբ: Դասընթացը բաղկացած է չորս բաժիններից ՝ «Երկաթուղային այբուբեն», «Ազդանշանային համակարգը երկաթուղում», «Անվտանգ վարքագծի կանոնները երկաթուղային տրանսպորտում» և «Անվտանգ վարքագծի կանոնները գնացքում»:
ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկով. «ՀԿԵ-ն ավանդաբար կարևորում է քաղաքացիներին և հատկապես երեխաներին երկաթուղային տրանսպորտից անվտանգ օգտվելու և երկաթուղային ենթակառուցվածքներում գտնվելու սկզբունքների մասին իրազեկելու կարևորությունը։ Ընկերությունն իր նախաձեռնությամբ և իր ուժերով տեղեկատվական դասախոսություններ է կազմակերպել երկաթուղային ենթակառուցվածքին հարակից դպրոցներում սովորող երեխաների համար: Այսօր մենք գոհունակությամբ նշում ենք, որ Հայաստանի կառավարության մեր գործընկերները ընդառաջել են մեր նախաձեռնությանը` հաստատելով դպրոցական ծրագրում պարտադիր դասընթացի ներդրումը։ Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարին այս նախաձեռնությանը աջակցելու համար: Սա զգալիորեն կբարելավի երկաթուղային անվտանգության ոլորտում քաղաքացիների գրագիտության բարձրացմանը և հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ լուծել քաղաքացիների կյանքի և առողջության հետ կապված հարցերը»։

ЮКЖД и Минобразования разработали школьный курс «Правила поведения детей на железнодорожном транспорте»
По предложению компании «Южно-кавказская железная дорога» Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армении рекомендовало введение в школьную программу пятого класса общеобразовательных школ курса «Правила поведения детей на железнодорожном транспорте».
Учебный курс был разработан специалистами ЮКЖД и доработан при поддержке специалистов Национального центра развития образования и инноваций. Курс состоит из четырех разделов: «Железнодорожная азбука», «Сигнальная система на железной дороге», «Правила безопасного поведения на железнодорожном транспорте» и «Правила безопасного поведения в поезде».
Генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников: «ЮКЖД традиционно придает важность значению информирования граждан и в особенности детей о принципах безопасного пользования железнодорожным транспортом и нахождения на железнодорожной инфраструктуре. Компания по своей инициативе и своими силами организовывала информативные лекции для обучающихся в прилегающих к железнодорожной инфраструктуре школах. Сегодня мы с удовлетворением отмечаем, что наши партнеры в правительстве Армении пошли навстречу нашей инициативе, одобрив введение обязательного курса в школьную программу. Хотел бы выразить благодарность министру образования, науки, культуры и спорта за поддержку данного начинания. Это намного улучшит ситуацию с грамотностью граждан в сфере безопасности на железной дороге и позволит эффективнее решать вопросы жизни и здоровья граждан».