ՀԿԵ-ն ավարտում է 2023 թվականին նախատեսված երկաթուղային ուղու թարմացման ծրագիրը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ավարտվում են 2023 թվականին նախատեսված գծերի վերանորոգումը։ Ընթացիկ տարում միջին վերանորոգմամբ թարմացվել են Շիրակի և Լոռու մարզերի, ինչպես նաև Երևանի 14,3 կմ ճանապարհահատվածները:
Ընդհանուր առմամբ ՀԿԵ-ի 2023 թվականի ներդրումային ծրագիրը գնահատվում է 2 մլրդ 90 մլն դրամ, որից ենթակառուցվածքային նախագծերը կազմել են 1,8 մլրդ դրամ: Գծերի վերանորոգման համար ծախսվել է 485 մլն դրամ ։ Ծրագրի շրջանակներում փոխարինվել է 18 725 կոճ, որից 15 հազարը երկաթբետոնե, մինչև 4 հազարը՝ փայտյա։ Արմավիր կայարանում փոխվել է հարթակ ժամանող ուղու բարձրությունը ՝ մարդատար վագոններ նստելիս և իջնելիս ուղևորների համար ավելի հարմարավետ պայմաններ ստեղծելու նպատակով:
Այս առիթով ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը նշել է. «Ընթացիկ տարում ներդրումային միջոցների հիմնական ծավալն ուղղվել է ենթակառուցվածքի աջակցմանը և զարգացմանը, ինչն ուղղակիորեն կապված է երթևեկության անվտանգության և երկաթուղու անխափան աշխատանքի հետ։ 2023 թվականը մեր ընկերության համար լարված աշխատանքի տարի էր։ Ընդ որում, ներդրումային միջոցների հասցեական և արդյունավետ ծախսումը ՀԿԵ-ի առաջնահերթություններից է»։

ЮКЖД завершает запланированную на 2023 год программу по обновлению путевого полотна
В рамках инвестиционной программы компании «Южно-кавказская железная дорога» завершается запланированный на 2023 год ремонт путей. В текущем году средним ремонтом были обновлены 14,3 километров путей в Ширакском и Лорийском марзах, а также в Ереване.
В целом инвестиционная программа ЮКЖД на 2023 год оценивается в 2 миллиарда 90 млн драмов, из которых инфраструктурные проекты составили 1,8 млрд драмов. На обновление путей затрачено 485 млн драмов. В рамках программы было заменено 18 725 шпал, из которых 15 тысяч железобетонных и до 4 тысяч деревянных. Кроме того, на станции Армавир была изменена высота прибывающего на платформу пути с целью большего удобства для пассажиров при посадке и выходе из пассажирских вагонов.
По этому поводу генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников отметил: «В текущем году основной объем инвестиционных средств был направлен на поддержание и развитие инфраструктуры, что напрямую связано с безопасностью движения и бесперебойной работой железной дороги. 2023-й для нашей компании стал годом напряженной работы. При этом адресное и эффективное расходование инвестиционных средств является одним из приоритетов ЮКЖД».