ՀԿԵ-ն սկսել է Երևանից Բաթումի ամառային փոխադրումները
Հունիսի 14-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության այս տարվա առաջին՝ Երևան-Բաթումի-Երևան գնացքը չվերթ է իրականացրել։ Այն վրացական հանգստավայր կհասցնի մոտ 120 ուղևոր։
«Մենք ուրախ ենք ողջունել Վրաստան հանգստի մեկնող մեր առաջին ուղևորներին: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը ստեղծել է բոլոր պայմանները, որպեսզի նրանց համար արձակուրդը սկսվի արդեն գնացք նստելուց.երկաթուղային կայարաններում ժամանակակից սպասարկումը, ծառայությունների լայն շրջանակը և ճանապարհին հարմարավետ պայմանները ստեղծում են հանգստի և հարմարավետության մթնոլորտ ուղևորության առաջին իսկ րոպեներից: Մինչև ամառային սեզոնի մեկնարկը վաճառված տոմսերի քանակը թույլ է տալիս վստահաբար պնդել, որ այս երթուղին մեծ պահանջարկ ունի Հայաստանի քաղաքացիների և հյուրերի շրջանում», - Գնացքի մեկնման հանդիսավոր արարողության ժամանակ նշել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը։
Այս տարի չվերթերի հաճախականությունը 2022-ի համեմատ ավելացել է: Բաթումի գնացքը Երևանից մեկնելու է երկու օրը մեկ։ Ամառային սեզոնին Երևան-Թբիլիսի-Երևան երթուղու երթևեկությունը դադարեցվել է, Թբիլիսի հնարավոր կլինի հասնել Բաթումի գնացքով: Նախորդ տարվա համեմատ ուղևորությունների արժեքը մնացել է անփոփոխ:
Ուղևորների հարմարավետության ապահովմանն ուղղված մեկ այլ նորամուծություն էր Երևան-Սևան-Շորժա-Երևան երթուղու փոփոխությունը «Ալմաստ» կանգառի փոխարեն գնացքը կմեկնի Երևանի կայարանից: Ավելի զարգացած ենթակառուցվածքներով երկաթուղային կայարանից մեկնելը Սևանում ամառային հանգստի սիրահարներին կապահովի ուղևորության առավել մատչելիություն: Չնայած երթուղու 36 կիլոմետր երկարացմանը, ճանապարհորդության ժամանակը կմնա անփոփոխ ՝ 3 ժամից մի փոքր ավելի: Էլեկտրագնացքը կգործի ուրբաթ, շաբաթ և կիրակի օրերին մինչև ամառային փոխադրումների սեզոնի ավարտը, սակայն ավելացել է այս երթուղով ուղևորության արժեքը:
Նշենք, որ Հայաստանում գնալով լայն տարածում են գտնում երկաթուղային ուղեւորափոխադրումները։ Ընթացիկ տարվա առաջին 5 ամիսներին ՀԿԵ-ում ուղևորների թվի աճը 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 9 տոկոս կամ 193,5 հազար ուղևոր:

ЮКЖД приступила к летним перевозкам от Еревана до Батуми
14 июня первый в текущем году поезд Ереван-Батуми-Ереван компании «Южно-кавказская железная дорога» отправился в рейс. Он довезет до грузинского курорта порядка 120 пассажиров.
«Мы рады приветствовать наших первых пассажиров, отправляющихся на отдых в Грузию. Компания ЮКЖД создала все условия для того, чтобы отпуск для них начинался уже с посадки на поезд: современное обслуживание на вокзалах, расширенный спектр услуг и комфортные условия в пути создают атмосферу отдыха и уюта с первых минут поездки. Реализованное до начала летнего сезона количество билетов позволяют нам с уверенностью утверждать, что данный маршрут пользуется большим спросом у граждан и гостей Армении», - отметил в ходе торжественной церемонии отбытия поезда генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников.
В текущем году частота рейсов увеличена по сравнению с 2022 годом: из Еревана поезд на Батуми будет отходить через день. На время летнего сезона движение по маршруту Ереван-Тбилиси-Ереван приостановлено, до Тбилиси можно будет доехать на батумском поезде. По сравнению с прошлым годом стоимость поездок осталась неизменной.
Другим нововведением, направленным на обеспечение большего удобства пассажиров, стало изменение начала маршрута Ереван-Севан-Шоржа-Ереван с остановочной платформы «Алмаст» на ереванский вокзал. Отправление с вокзала с более развитой инфраструктурой обеспечит любителям летнего отдыха на Севане большую доступность поездки. Несмотря на удлинение маршрута на 36 километров, время в пути останется неизменным – немногим более 3 часов. Электропоезд будет курсировать по пятницам, субботам и воскресеньям до конца летнего сезона перевозок. При этом увеличена стоимость поездки по данному маршруту.
Отметим, что в Армении железнодорожные пассажироперевозки набирают популярность. За первые 5 месяцев текущего года рост количества пассажиров на ЮКЖД по сравнению с аналогичным периодом 2022 года составил 9% или 193,5 тысяч пассажиров.