Երկաթուղայինները հարգանքի տուրք մատուցեցին Հայրենական Մեծ պատերազմի և Արցախյան ազատամարտի ժամանակ զոհվածերի հիշատակին
Մայիսի 9-ին վետերան-երկաթուղայինները և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության աշխատողները հարգանքի տուրք մատուցեցին Հայրենական Մեծ պատերազմի և Արցախյան ազատամարտի ժամանակ զոհվածերի հիշատակին՝ այցելելով զոհված երկաթուղայինների հուշարձանը և Անհայտ զինվորի գերեզմանը Հաղթանակի զբոսայգում:
Էրեբունի վարչականի շրջանում գտնվող Ազատամարտիկների պուրակում հավաքվածները՝ ՀԿԵ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Օ. Պ. Շատալովի գլխավորությամբ, ծաղկեպսակներ դրեցին զոհված երկաթուղայինների հիշատակին նվիրված հուշարձանին: Այնուհետև Հաղթանակի զբոսայգում երկաթուղայինները ծաղիկներ դրեցին Հավերժական կրակի մոտ:
ՀԿԵ-ում իրենց պարտքն են համարում աջակցություն ցուցաբերել վետերան-երկաթուղայիններին և հարգել զոհվածների հիշատակը: Գյումրիի լոկոմոտիվային դեպոյի տարածքում բացվել է Հայրենական Մեծ պատերազմի մասնակից 73 հայ երկաթուղայինների հիշատակին նվիրված Փառքի ծառուղին:
Վետերաններին ցուցաբերվում է անհատական օժանդակություն, ինչպես նաև իրականացվում է վետերանների բնակարանների վերանորոգում:
Հայրենական Մեծ պատերազմի ճակատներում կռվում էին մոտ 600.000 հազ. հայեր, որոնցից մոտ 300.000 զոհվեցին: Ավելի քան 60 հայ գեներալ գլխավորում էին Կարմիր բանակի խոշոր միավորումները՝ այդ թվում բանակներն ու ճակատները:
Հայրենական Մեծ պատերազմի տարիներին երկաթուղայինները փոխադրեցին 20 միլիոն վագոն՝ զինվորներով, ռազմկան տեխնիկայով, սպառազինություններով, սննդամթերքով:
1942 թվականի գարնանը Հայկական ՍՍՀ աշխատավորների կողմից հավաքագրված միջոցների հաշվին կառուցվել էր «Սովետական Հայաստան» զրահապատ գնացքը, որը օգոստոսին փոխանցվեց զրահապատ գնացքների 62-րդ հատուկ դիվիզիոնին: Դիվիզիոնի կազմում «Սովետական Հայաստանը» մասնակցեց Վելիկիյե Լուկի, Նովոսոկոլնիկի քաղաքների և Բալթյան երկրների ազատագրմանը:

Железнодорожники почтили память павших в Великой Отечественной войне и Освободительной войне в Арцахе
В День Победы 9 мая ветераны-железнодорожники и сотрудники Южно-Кавказской железной дороги почтили память павших в Великой Отечественной войне и Освободительной войне в Арцахе, посетив памятник погибшим воинам-железнодорожникам в Парке Азатамартиков и Могилу неизвестного солдата в Парке Победы.
Собравшиеся в Парке Азатамартиков в столичном районе Эребуни ветераны и сотрудники ЮКЖД во главе с первым заместителем генерального директора О. П. Шаталовым возложили цветы к мемориалу погибшим в войнах железнодорожникам.
В Парке Победы делегация железнодорожников возложила цветы к Вечному огню у Могилы неизвестного солдата.
В ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» считают своим долгом оказывать содействие ветеранам-железнодорожникам, чтить память погибших: на территории локомотивного депо Гюмри открыта Аллея памяти и почета, где увековечены имена 73 армянских железнодорожников, участвовавших в Великой Отечественной войне; ветеранам оказывается адресная помощь, содействие в ремонте жилья.
На фронтах Великой Отечественной войны воевали около 600.000 армян, из которых около 300.000 погибли. Более 60 генералов – армян командовали крупными соединениями Красной армии, вплоть до армий и фронтов.
В годы Великой Отечественной войны железнодорожники перевезли 20 миллионов вагонов с грузами для фронта, обеспечили весь процесс эвакуации населения и производств в тыл, восстановили и построили заново 120 тыс. км пути.
Весной 1942 года на средства, собранные трудящимися Армянской ССР, в цехах депо Москва-Пассажирская-Октябрьская был собран бронепоезд №701 «Советская Армения», который в августе 1942 года был передан 62-му отдельному дивизиону бронепоездов. В составе дивизиона «Советская Армения» воевала в 22-ой армии Калининского фронта, принимала участие в освобождении Великих Лук, Новосокольников, Прибалтики.