Անվտանգ աշխատանքային միջավայրի ապահովումը ՀԿԵ-ի առաջնահերթություններից է
Ապրիլի 28-ին Աշխատանքի պաշտպանության համաշխարհային օրը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում նշեցին մի շարք միջոցառումներով: Հիմնական միջոցառումները կազմակերպվել են "Սևան"գծային-կայանային միավորումում :
2023 թվականին Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունն ընտրել է «Միասին ձևավորենք անվտանգ և առողջ աշխատանքային միջավայր ՝ հիմնարար սկզբունք և իրավունք աշխատանքի ոլորտում» թեման ։ Միջոցառման շրջանակներում կազմակերպվել է կլոր սեղան՝ անվտանգ և առողջ աշխատանքային միջավայր ստեղծելու թեմայով։ Բացի այդ, տեղի է ունեցել հրդեհաշիջման թեմատիկ տեսանյութերի դիտում, ինչպես նաև գործնական պարապմունքներ։ Աշխատանքի պաշտպանության և անվտանգության կանոնների թեմաներով կազմակերպվել է խաղ-վիկտորինա, ինտելեկտուալ մրցույթ «Ի՞նչ, Որտե՞ղ, Ե՞րբ»։
ՀԿԵ աշխատանքի պաշտպանության, արտադրական և հրդեհային անվտանգության բաժնի պետ Կարինե Համբարձումյան. «Անվտանգ արտադրական միջավայրի ապահովումը ՀԿԵ-ի առաջնահերթություններից է: «Անվտանգություն 24/7» նշանակում է, որ անվտանգությունը հանգստյան օրեր չունի և պետք է զբաղվել անվտանգության հարցերով օրական 24 ժամ և շաբաթը 7 օր: Այս ոլորտում մենք ձգտում ենք հասնել զրոյական վնասվածքների, արդյունաբերական անվտանգության և աշխատանքի պաշտպանության ոլորտում առանցքային ցուցանիշներով ընկերությունների շրջանում առաջատար դիրքի նվաճման, անվտանգության և աշխատանքի պաշտպանության պահանջներին համապատասխան բարձրացնել արտադրության մշակույթը և անձնակազմի անձնական նվիրվածությունը»:
Նշենք, որ ապրիլի 28-ին Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունն ամեն տարի նշում է Աշխատանքի պաշտպանության համաշխարհային օրը: Առաջին նման միջոցառումն անցկացվել է ԱՄՆ-ի և Կանադայի արհմիությունների և աշխատողների կողմից 1989 թվականին: Այս կերպ նրանք հարգել են աշխատավայրում զոհված գործընկերների հիշատակը ։ Խնդիրն արդիական էր շատ երկրների համար ։ Արդեն 10 տարի անց նմանատիպ ակցիաներ տեղի ունեցան ամբողջ աշխարհում ՝ ավելի քան 100 երկրներում ։ 2003 թվականին Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը (ԱՄԿ) առաջարկել է այդ օրը պաշտոնապես նշել ։ Այսօր այն նշում են 175 երկրներ, այդ թվում ՝ Հայաստանը ։

Обеспечение безопасной производственной среды – один из приоритетов ЮКЖД
28 апреля Всемирный день охраны труда в компании «Южно-кавказская железная дорога» отметили рядом мероприятий. Основные мероприятия были организованы в Линейно-станционном объединении (ЛСО) «Севан».
В 2023 году Международная организация труда выбрала тему «Формируем вместе безопасную и здоровую рабочую среду – основополагающий принцип и право в сфере труда». В рамках мероприятия был организован Круглый стол на тему формирования безопасной и здоровой рабочей среды. Кроме того, состоялся просмотр тематических видеофильмов по пожаротушению, а также практические занятия. На темы охраны труда и правил безопасности была организована позитивная игра-викторина, интеллектуальный конкурс «Что? Где? Когда?».
Начальник Отдела охраны труда, производственной и пожарной безопасности ЮКЖД Карине Амбарцумян: «Обеспечение безопасной производственной среды – один из приоритетов ЮКЖД. «Безопасность 24/7» означает, что у безопасности нет выходных и ею надо заниматься 24 часа в сутки и 7 дней в неделю. В данной сфере мы стремимся к достижению нулевого травматизма, завоеванию лидирующих позиций среди компаний по ключевым показателям в области производственной безопасности и охраны труда, повышению культуры производства и личной приверженности персонала соблюдению требований техники безопасности и охраны труда».
Отметим, что 28 апреля Международная организация труда ежегодно отмечает Всемирный день охраны труда. Первое подобное мероприятие было проведено профсоюзами и работниками США и Канады в 1989 году. Таким образом они почтили память коллег, погибших на рабочем месте. Проблема оказалась актуальной для многих стран. Уже 10 лет спустя аналогичные акции прошли по всему миру, в более чем в 100 странах. В 2003 году Международная организация труда (МОТ) предложила отмечать этот день официально. Сегодня его отмечают 175 стран, включая Армению.