ՀԿԵ-ում կայացել է ընկերության արհմիութենական ակտիվի հանդիպումը ՌՈՍՊՐՈՖԺԵԼ-ի գործընկերների հետ
Օրերս «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում տեղի ունեցավ ընկերության արհմիությունների ակտիվի հանդիպումը Ռուսաստանի Երկաթուղայինների և տրանսպորտաշինարարների արհեստակցական միության (ՌՈՍՊՐՈՖԺԵԼ)-ի իրենց գործընկերների հետ: Ճանաչողական այցով Հայաստան էր ժամանել Ռուսական երկաթուղիների արհմիության ներկայացուցիչների պատվիրակությունը:
Բացելով հանդիպումը՝ ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը ողջունել է երկու երկրների գործընկերների միջև համագործակցության ոչ պաշտոնական ձևաչափը։ Նա բերեց Ռուսական երկաթուղիների արհեստակցական կազմակերպությունների աշխատանքի օրինակներ՝ նշելով, որ Հայաստանում շատ բան էր ընդհորինակում ռուս գործընկերների փորձից։ Մելնիկովը նաև ընդգծել է ՀԿԵ կոլեկտիվում արհեստակցական կազմակերպությունների կարևորությունն ու բարձր հեղինակությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը տեղեկատվություն են փոխանակել երկու երկրների երկաթուղայինների արհեստակցական կազմակերպությունների գործունեության վերաբերյալ, ներկայացրել համապատասխան իրավական դաշտը, կիսվել մասնագիտական զարգացման ծրագրերով:
ՌՈՍՊՐՈՖԺԵԼ-ի փոխնախագահ Նատալյա Բուրովան նշել է, որ իրենք ներկայումս հատուկ ուշադրություն են դարձնում սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին և աշխատանքային իրավունքների պաշտպանությանը։ Նրա խոսքով, չնայած երկաթուղային աշխատողի «տղամարդկային» մասնագիտությանը, Ռուսաստանի երկաթուղիներում կանանց տոկոսն աճում է և ներկայումս կազմում է աշխատողների ընդհանուր թվի մեկ երրորդը։ Միևնույն ժամանակ, կանայք ցանկություն են հայտնում աշխատել զուտ տղամարդկային մասնագիտություններով, օրինակ՝ լոկոմոտիվային բրիգադներում։ Բուրովան ասաց, որ ՌՈՍՊՐՈՖԺԵԼ-ի շրջանակներում գործում է գենդերային հավասարության հանձնաժողով։
ՀԿԵ աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների միության նախագահ Ալբինա Մարտիրոսյանն իր հերթին նշեց, որ այս հանդիպումը կրում է ճանաչողական բնույթ և կնպաստի գործընկերային կապերի հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը, առաջատար փորձի փոխանակմանը և աշխատողների սոցիալ-տնտեսական և աշխատանքային իրավունքների ու շահերի պաշտպանությանն ուղղված համատեղ ծրագրերի իրականացմանը: «Այս հանդիպումը մենք դիտարկում ենք ՀԿԵ և Ռուսական երկաթուղիների արհեստակցական կազմակերպությունների միջև փոխգործակցության և համագործակցության մասին հուշագրի համատեքստում, որը ստորագրվել է 2022 թվականի նոյեմբերին Երկաթուղային արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիայի 7-րդ կոնգրեսի շրջանակներում», - նշել է նա ։
Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ ՀԿԵ-ի կոլեկտիվը 17,5%-ը կանայք են, այդ թվում 57 կին զբաղեցնում են ղեկավար պաշտոններ, կայարանի երեք պետ և երկու Պատվավոր երկաթուղայիններ:

В ЮКЖД состоялась встреча профсоюзного актива компании с их коллегами из РОСПРОФЖЕЛ
На днях в компании «Южно-кавказская железная дорога» состоялась встреча профсоюзного актива компании с их коллегами из Российского профессионального союза железнодорожников и транспортных строителей (РОСПРОФЖЕЛ). Делегация представителей профсоюза РЖД посетила Армению с ознакомительным визитом.
Открывая встречу, генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников, поприветствовал неформальный формат сотрудничества коллег из двух стран. Он привел примеры работы профсоюзных организаций РЖД, отметив, что в Армении многое перенимают из опыта российских коллег. Мельников также подчеркнул важность и высокий авторитет профсоюзных организаций в коллективе ЮКЖД.
В ходе встречи стороны обменялись информацией о деятельности профсоюзных организаций железнодорожников двух стран, представили соответствующее правовое поле, поделились планами профессионального развития.
Заместитель председателя РОСПРОФЖЕЛ Наталия Бурова отметила, что в настоящее время они особое внимание уделяют социально-экономическим вопросам и защите трудовых прав. По ее словам, несмотря на «мужскую» профессию железнодорожника, процент женщин в РЖД все увеличивается и в настоящее время составляет до трети от общего количества сотрудников. При это женщины выявляют желание работать на чисто мужских профессиях, к примеру, в локомотивных бригадах. Бурова сообщила, что в рамках РОСПРОФЖЕЛ действует комиссия по гендерному равенству.
Глава Союза профессиональных организаций работников ЮКЖД Альбина Мартиросян в свою очередь отметила, что данная встреча носит познавательный характер и будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению партнерских связей, обмена передового опыта и осуществления совместных программ, направленных на защиту социально-экономических и трудовых прав и интересов работников. «Данную встречу мы рассматриваем в контексте Меморандума о взаимодействии и сотрудничестве между профсоюзными организациями ЮКЖД и РЖД, подписанного в ноябре 2022 года в рамках VII Конгресса МКПЖ», - отметила она.
Мартиросян сообщила, что коллектив ЮКЖД на 17,5% состоит из представительниц женского пола, в том числе 57 женщин занимают руководящие посты, три начальника станции и двое Почетных железнодорожников.