ՀԿԵ-ի 2023 թվականի ներդրումային ծրագիրը կգերազանցի 2 մլրդ դրամը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում մեկնարկել են 2023 թվականի ներդրումային ծրագրի իրականացումը: Ընթացիկ տարում ենթակառուցվածքի և շարժակազմի տնտեսության զարգացման և պահպանման ծրագրերին նախատեսվում է հատկացնել 2 մլրդ 90 մլն դրամ:
290 մլն դրամ կուղղվի շարժակազմի ոլորտին, իսկ 1,8 մլրդ դրամ՝ ենթակառուցվածքների տնտեսությանը։ Մասնավորապես, 1,7 մլրդ դրամ կներդրվի գծային տնտեսության մեջ, շուրջ 30 մլն դրամ՝ էլեկտրաֆիկացման և էներգամատակարարման ոլորտում, 10 մլն դրամ՝ ավտոմատիկայի, տելեմեխանիկայի և կապի տնտեսություն։ 2023 թվականին կապիտալ վերանորոգումով նախատեսվում է ամբողջությամբ թարմացնել 14 կիլոմետր գծային ճանապարհ։ Երկաթուղու ողջ երկարությամբ նախատեսվում է փոխարինել 15,6 հազար երկաթբետոնե և 4 հազար փայտյա կոճ։
«Ընթացիկ տարում ներդրումային միջոցների հիմնական ծավալն ուղղվելու է ենթակառուցվածքների պահպանմանը և զարգացմանը, ինչն ուղղակիորեն ազդում է երկաթուղու անվտանգության և անխափան աշխատանքի վրա։ 2023 թվականը մեր ընկերության համար լինելու է քրտնաջան աշխատանքի տարի։ Ընդ որում, ներդրումային միջոցների հասցեական և արդյունավետ ծախսումը մեր առաջնահերթություններից է, ինչին նպաստում են ապրանքների և ծառայությունների գնման թափանցիկ մրցութային ընթացակարգերը», - նշել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը։

Инвестиционная программа ЮКЖД на 2023 год превысит 2 млрд драмов
В компании «Южно-кавказская железная дорога» приступили к реализации инвестиционной программы на 2023 год. На программы развития и поддержания хозяйства инфраструктуры и подвижного состава в текущем году планируется направить 2 млрд 90 млн драмов.
290 млн драмов будет направлено в сферу подвижного состава, а 1,8 млрд драмов – в хозяйство инфраструктуры. В частности, 1,7 млрд драмов будет инвестировано в путевое хозяйство, порядка 30 млн драмов – в сферу электрификации и энергоснабжения, 10 млн драмов будет направлено в хозяйство автоматики, телемеханики и связи. В 2023 году различными видами капительного ремонта предусмотрено полностью обновить 14 километров пути. Планируется заменить 15,6 тысяч железобетонных и 4 тысячи деревянных шпал на всей протяженности путей.
«В текущем году основной объем инвестиционных средств будет направлен на поддержание и развитие инфраструктуры, что напрямую влияет на безопасность и бесперебойную работу железной дороги. 2023 год для нашей компании будет годом напряженной работы. При этом адресное и эффективное расходование инвестиционных средств является одним из наших приоритетов, чему способствуют прозрачные конкурсные процедуры при закупке товаров и услуг», - отметил генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников.