2022 թվականին ՀԿԵ-ն ապահովել է բեռնաշրջանառության և ուղևորահոսքի աճ
2022 թվականին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության կողմից իրականացված բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 3,51 մլն տոննա, ինչը 14,1%-ով գերազանցում է 2021 թվականի ցուցանիշը: 2021 թվականի համեմատ անցյալ տարի 15% - ով ավելի ուղևոր է փոխադրվել։ Ընկերության ներդրումային ծրագիրն իրականացվել է ամբողջ ծավալով։
Արտահանման հաղորդակցությունում փոխադրվել է 451 հազար տոննա բեռ, ինչը 12,5% - ով գերազանցում է 2021 թվականի ցուցանիշը։ Արտահանման բեռնափոխադրումների աճն ապահովվել է առավելապես արդյունաբերական հումքի և կոնտեյներային բեռների հաշվին։ Տեղական հաղորդակցությունում փոխադրվել է 2 մլն 144 հազար տոննա բեռ, ինչը 3,3% - ով գերազանցում է 2021 թվականի ցուցանիշը։Հիմնականում ցուցանիշի աճին նպաստել է արդյունաբերական հումքի փոխադրումների ավելացումը։ Ներմուծման հաղորդակցությունում ապահովվել է 39,9 տոկոս աճ ՝ ավելի քան 906 հազար տոննա, հիմնականում երկաթուղում հացահատիկի, նավթալից և արդյունաբերական բեռների լրացուցիչ ծավալների ներգրավման հաշվին:
Երկաթուղային փոխադրումների գրավչության ավելացման հաշվին ավելացել է նաև ՀԿԵ-ի ուղևորների թիվը։ 2022 թվականին ընկերությունը փոխադրել է 501 հազար ուղևոր, ինչը 15% - ով ավելի է 2021 թվականի նույն ցուցանիշից։ Միջազգային հաղորդակցությունում փոխադրվել է 58,2 հազար ուղևոր, իսկ տեղական հաղորդակցությունում ՝ 442,7 հազար ուղևոր։
Ընկերության ներդրումների ծավալը 2022 թվականին կատարվել է ամբողջ ծավալով ՝ 3,8 մլրդ դրամ։ Ենթակառուցվածքներում ներդրումները կազմել են մոտ 2,9 մլրդ դրամ, շարժակազմում ՝ մոտ 900 մլն դրամ։
«ՀԿԵ-ի բեռնափոխադրումների ծավալի դրական դինամիկան վկայում է մեր աշխատանքի նկատմամբ տնտեսվարող սուբյեկտների վստահության աճի մասին։ Բիզնեսի ավելի ու ավելի շատ ներկայացուցիչներ մեզ տեսնում են որպես հուսալի գործընկեր, որն ապահովում է բեռների երաշխավորված և ժամանակին առաքումը», - հայտարարել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը ՝ ամփոփելով ընկերության 2022 թվականի աշխատանքի արդյունքները։ - Ավելի ու ավելի շատ հյուրեր և Հայաստանի քաղաքացիներ են վստահում մեզ իրենց ժամանակը և անվտանգությունը ՝ ճամփորդությունների համար ընտրելով երկաթուղին, ընդ որում, այս բոլոր ցուցանիշները մեր աշխատանքի միայն տեսանելի մասն են, որի տակ այսբերգի նման թաքնված է հազարավոր մարդկանց ամենօրյա ու տքնաջան հսկայական աշխատանքը»։

В 2022 году ЮКЖД обеспечила рост грузооборота и пассажиропотока
В 2022 году объемы осуществленных компанией «Южно-кавказская железная дорога» грузовых перевозок составили 3,51 млн тонн, что превышает уровень 2021 года на 14,1%. По сравнению с 2021 годом в прошлом году было перевезено на 15% больше пассажиров. Инвестиционная программа компании выполнена в полном объеме.
При этом в экспортном сообщении перевезено 451 тыс. тонн грузов, что превышает показатель 2021 года на 12,5%. Рост экспортных грузоперевозок обеспечен преимущественно за счет промышленного сырья и грузов в контейнерах. В местном сообщении перевезено 2 млн 144 тыс. тонн грузов, что превышает показатель 2021 года на 3,3%. В основном, росту показателя способствовало увеличение перевозок промышленного сырья. В импортном сообщении обеспечен рост на 39,9% – более 906 тыс. тонн, в основном за счет привлечения на железную дорогу дополнительных объемов зерновых, нефтеналивных и промышленных грузов.
За счет увеличения привлекательности железнодорожных перевозок увеличилось и количество пассажиров ЮКЖД. В 2022 году компанией было перевезено 501 тыс. пассажиров, что больше аналогичного показателя 2021 года на 15%. В том числе в международном сообщении перевезено 58,2 тыс. пассажиров, а в местном сообщении – 442,7 тыс. пассажиров.
Объем инвестиций компании за 2022 год выполнен в полном объеме – 3,8 млрд драмов. При этом инвестиции в инфраструктуру составили порядка 2,9 млрд драмов, в подвижной состав – порядка 900 млн драмов.
«Положительная динамика объема грузоперевозок ЮКЖД свидетельствует о росте доверия хозяйствующих субъектов к нашей работе. Все больше представителей бизнеса видят в нас надежного партнера, который обеспечивает гарантированную и своевременную доставку грузов, - заявил генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников, подводя итоги работы компании за 2022 год. – Все больше гостей и граждан Армении доверяют нам свое время и безопасноть, выбирая для путешествий железную дорогу. При этом все эти показатели – лишь видимая часть нашей работы, под которой наподобие айсберга скрывается огромный пласт ежедневной и кропотливой работы тысяч людей».