Հայաստանի և Ռուսաստանի երկաթուղային արհմիությունները խորացնում են համագործակցությունը
Ռուսաստանի և Հայաստանի երկաթուղայինների արհմիությունները օրերս Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում կայացած Երկաթուղայինների արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիայի 7-րդ համաժողովի շրջանակներում հուշագիր են ստորագրել մասնագիտական ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ:
Փաստաթուղթն ուղղված է արհմիության անդամների սոցիալ-տնտեսական և աշխատանքային իրավունքների և շահերի պաշտպանության հարցերում երկու երկրների արհմիութենական կառույցների ջանքերի միավորմանը, ինչպես նաև սոցիալական գործընկերության զարգացմանը: Համագործակցության շրջանակներում կողմերը մտադիր են համագործակցել նաև պաշտպանության և աշխատանքային պայմանների, սպորտի, մշակույթի, բնապահպանության, առողջ ապրելակերպի քարոզչության և երիտասարդական շարժման ոլորտներում:
Կոնգրեսի շրջանակներում ներկայացված զեկույցի ընթացքում "Հարավկովկասյան երկաթուղի" ՓԲԸ աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների միության նախագահ Ալբինա Մարտիրոսյանն անդրադարձավ ՀԿԵ արհմիության ընթացիկ մարտահրավերներին և խնդիրներին: Նրա խոսքով, չնայած Covid-19 համավարակի ընթացքում ՀԿԵ արտադրական ցուցանիշների կրճատմանը, ընկերությունը չի կրճատել աշխատակիցների թիվը և ամբողջությամբ կատարել է իր պարտավորությունները կոլեկտիվի առջև: "ՀԿԵ կողմից ձեռնարկված լուրջ միջոցառումների շնորհիվ աշխատատեղերի կրճատում չի եղել, աշխատավարձը ժամանակին է վճարվել, Կոլեկտիվ պայմանագրով ստանձնած պարտավորություններն ամբողջությամբ կատարվել են ինչպես ՀԿԵ, այնպես էլ Արհմիության կողմից", - նշել է նա:
Մասնավորապես, պահպանվել են աշխատավարձի և այլ վճարների մասով բոլոր արտոնությունները ։ Ընդ որում, ընկերության միջին աշխատավարձը շարունակում է գերազանցել Հայաստանի Հանրապետության միջին աշխատավարձի մակարդակը ։ Շարունակվում են ծավալուն միջոցառումներ ՝ աշխատանքային պայմանների և դրա անվտանգության բարելավման, ինչպես նաև արտադրության մշակույթի և էթիկայի բարձրացման ուղղությամբ։ Ա.Մարտիրոսյանի խոսքով՝ ՀԿԵ-ի ձեռնարկած համալիր միջոցառումները հանգեցրել են նրան, որ 2020թ. արտադրական վնասվածքների 5 դեպքի համեմատ 2022թ. 11 ամիսների ընթացքում նման դեպքեր չեն գրանցվել։
Համաժողովի արդյունքում ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը, գլխավոր տնօրենի տեղակալ Օլեգ Շչուկինը, ՀԿԵ-ի արհմիութենական կազմակերպությունների ղեկավար Ալբինա Մարտիրոսյանն ու ՀԿԵ Երիտասարդական միության ղեկավար և իրավաբանական ծառայության պետ Սումբատ Սումբատյանը միջազգային կոնֆեդերացիայի շրջանակներում արհմիությունների հարաբերությունների զարգացման և սոցիալական գործընկերության գործում ներդրած ավանդի համար պարգևատրվեցին մեդալներով:
Կոնգրեսի աշխատանքի ընթացքում միաձայն դրա նախագահ վերընտրվեց Սերգեյ Իվանովիչ Չեռնոգաևը, իսկ կազմակերպության գլխավոր քարտուղար՝ Գենադի Նիկոլաևիչ Կոսոլապովը։
Միջազգային կոնգրեսի աշխատանքներին մասնակցել են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Հայաստանի, Տաջիկստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ղրղզստանի, Էստոնիայի, Ուզբեկստանի և Ղազախստանի պրոֆիլային կազմակերպությունները:

Железнодорожные профсоюзы Армении и России углубляют сотрудничество
Профсоюзы железнодорожников России и Армении в рамках прошедшего на днях в Таврическом дворце Санкт-Петербурга VII Конгресса Международной конфедерации профсоюзов железнодорожников (МКПЖ) подписали Меморандум о взаимодействии и сотрудничестве в профессиональной сфере.
Документ направлен на объединение усилий профсоюзных структур двух стран в вопросах защиты социально-экономических и трудовых прав и интересов членов профсоюза, а также на развитие социального партнерства. В рамках сотрудничества стороны намерены также взаимодействовать в области охраны и условий труда, спорта, культуры, экологии, пропаганды здорового образа жизни и молодежного движения.
В ходе представленного в рамках работы Конгресса доклада председатель Союза профессиональных организаций работников ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Альбина Мартиросян коснулась текущих вызовов и задач профсоюза ЮКЖД. По ее словам, несмотря на сокращение производственных показателей ЮКЖД в период пандемии Covid-19, компания не сократила количество сотрудников и в полной мере выполнила свои обязательства перед коллективом. Благодаря предпринятым компанией серьезным мерам, сокращений рабочих мест не было, зарплата выплачивалась вовремя, обязательства по Коллективному договору выполнялись полностью как со стороны ЮКЖД, так и Профсоюза», - отметила она.
В частности, были сохранены все льготы по части заработной платы и иных выплат. При этом средняя зарплата по компании продолжает превышать уровень средней зарплаты по Республике Армения. Продолжаются объемные мероприятия по улучшению условий труда и ее безопасности, а также по вопросам повышения культуры и этики производства. По словам А.Мартиросян, комплекс предпринятых ЮКЖД мер привел к снижению случаев производственного травматизма от 5 случаев в 2020 году к их отсутствию за 11 месяцев 2022 года.
По итогам работы Конгресса генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников, заместитель гендиректора Олег Щукин, лидер профсоюзных организаций компании Альбина Мартиросян и начальник юридической службы и глава Союза молодежи ЮКЖД Сумбат Сумбатян за вклад в развитие отношений профсоюзов и социальное партнерство в рамках международной конфедерации были награждены медалями «30 лет МКПЖ».
В ходе работы Конгресса ее председателем единогласно был переизбран Сергей Иванович Черногаев, а генеральным секретарем организации – Геннадий Николаевич Косолапов.
В работе Конгресса МКПЖ приняли участие профильные организации России, Белоруссии, Армении, Таджикистана, Азербайджана, Грузии, Молдовы, Кыргызстана, Эстонии, Узбекистана и Казахстана.