Հայաստանի երկաթուղայինները նշեցին իրենց մասնագիտական տոնը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության աշխատակիցները մի շարք միջոցառումներով նշեցին իրենց մասնագիտական տոնը՝ Երկաթուղայինի օրը (նշվում է օգոստոսի առաջին կիրակի օրը): Հիմնական միջոցառումներն անցկացվել են Երևանում և հանրապետության գլխավոր երկաթուղային քաղաքում՝ Գյումրիում։
Գյումրիում վաստակաշատ աշխատակիցները պարգևատրվել են «Հարավկովկասյան երկաթուղու» ղեկավարության և Շիրակի մարզպետի շնորհակալագրերով և նվերներով։ Տոնին ընդառաջ Գյումրիի քաղաքապետարանն ավարտել է կայարանամերձ հրապարակի վերակառուցումը։ 2021 թվականին ՀԿԵ-ն հրապարակում տեղադրեց 19-րդ դարի երկու բեռնատար վագոններով շոգեքարշ։ Գյումրու կայարանային հրապարակն այսուհետ կավելանա քաղաքի տեսարժան վայրերի թվին, որը վերջին շրջանում զբոսաշրջիկների շրջանում մեծ պահանջարկ է վայելում։
Վանաձոր քաղաքում երկաթուղայիններին ՀԿԵ տարածքային կառավարման, Լոռու մարզպետի և Վանաձորի քաղաքապետի կողմից հանդիսավորությամբ հանձնվեցին պատվոգրեր և նվերներ։
Օգոստոսի 5-ին Երևանի երկաթուղու վարչությունում տեղի ունեցավ նաև տոնական միջոցառում, որտեղ վաստակաշատ երկաթուղայինները խրախուսվեցին ընկերության ղեկավարության կողմից։ ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը ներկայացրել է ընկերության անցած ուղին և շնորհավորել գործընկերներին տոնի առթիվ։ «Երկաթուղայինների աշխատանքը նախկինի պես մնում է պահանջված, պատվավոր և հարգված, քանի որ երկաթուղային տրանսպորտի անխափան և որակյալ աշխատանքը տնտեսության կայունության և պետության պաշտպանունակության երաշխիքն է», - իր շնորհավորական խոսքում նշել է Ա.Մելնիկովը:
Մոսկվայի տանը տեղի ունեցած հանդիսավոր միջոցառման ընթացքում երկաթուղայիններին շնորհավորել և նվերներ ու պատվոգրեր են հանձնել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, Պաշտպանության նախարարության, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության, Էկոնոմիկայի նախարարության, Ոստիկանության, Երևանի քաղաքապետարանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի դեսպանությունների, ինչպես նաև «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ ներկայացուցիչները: Միջոցառումն ավարտվեց տոնական ջազային համերգով:
Ավանդույթի համաձայն, Երկաթուղայինի օրը, այսինքն՝ այս տարվա օգոստոսի 7-ին, ՀԿԵ-ն Հ․Հ․ քաղաքացիներին և զբոսաշրջիկներին հնարավորություն կընձեռի անվճար օգտվել քաղաքամերձ հաղորդակցության ծառայություններից (բացառությամբ էքսպրես գնացքների):

Железнодорожники Армении отметили свой профессиональный праздник
Свой профессиональный праздник – День железнодорожника (отмечается в первое воскресенье августа) сотрудники компании «Южно-кавказская железная дорога» отметили рядом мероприятий. Основные мероприятия прошли в Ереване и в главном железнодорожном городе республики – Гюмри.
В Гюмри отличившиеся сотрудники были отмечены благодарственными грамотами и подарками от руководства ЮКЖД и губернатора Ширакской области. В преддверии праздника мэрия Гюмри завершила реконструкцию привокзальной площади. На площади в 2021 году ЮКЖД установил монумент – паровоз с двумя грузовыми вагонами 19 века. Отныне привокзальная площадь Гюмри пополнит ряд достопримечательностей пользующегося в последнее время большим туристическим спросом города.
В городе Ванадзор почетные грамоты и подарки железнодорожникам торжественно были вручены территориальным руководством ЮКЖД, губернатором Лорийской области и мэром Ванадзора.
Праздничное мероприятие состоялось и в управлении дороги в Ереване 5 августа, где отличившиеся железнодорожники получили поощрения от руководства компании. Генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников представил прошедший компанией путь и поздравил коллег с праздником. «Труд железнодорожников по-прежнему остается востребованным, почетным и уважаемым, ведь бесперебойная и качественная работа железнодорожного транспорта – гарантия стабильности экономики и обороноспособности государства», - отметил А.Мельников в своем поздравительном слове.
В ходе торжественного мероприятия в Доме Москвы железнодорожников поздравили и вручили подарки и грамоты представители Министерства территориального управления и инфраструктур, Министерства обороны, Министерства чрезвычайных ситуаций, Министерства экономики, Полиции Армении, мэрии Еревана, посольств России и Белоруссии, а также ОАО «Российские железные дороги». Мероприятие завершилось праздничным джазовым концертом.
По традиции в День железнодорожника, то есть 7 августа текущего года, компания ЮКЖД преподнесет гражданам и гостям республики в подарок возможность бесплатно воспользоваться услугами пригородного сообщения (кроме следующих в режиме экспресса поездов).