ՀԿԵ-ի աշխատակիցները սեմինար են անցկացրել Արտաշատ քաղաքի դպրոցականների համար
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության աշխատակիցները Արտաշատ քաղաքի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցի աշակերտների համար սեմինար են անցկացրել, որի ընթացքում անդրադարձել են երկաթուղու աշխատանքին, ինչպես նաև երկաթուղային ենթակառուցվածքում անվտանգ վարքագծի կանոններին։
Ինտենսիվ երթևեկությամբ երկաթուղային ուղիների մոտ գտնվող դպրոցի աշակերտներին և աշխատակիցներին ներկայացվել են մեդիա-նյութերն այն մասին, թե ինչ չի կարելի անել երկաթուղային ենթակառուցվածքում և անդրադարձել անվտանգության կանոնների խախտման ցավալի հետեւանքներին: Երեխաները բանախոսներին են ուղարկել իրենց հետաքրքրող հարցերը ՝ անվտանգության և երկաթուղայինի մասնագիտության ընտրության վերաբերյալ։
"Առջևում ամառային արձակուրդներն են, երբ երեխաները հիմնականում ազատ են լինում, իսկ երկաթուղային ենթակառուցվածքին հարող բնակավայրերում առաջին պլան է մղվում երեխաների վարքագծի եւ անվտանգության կանոնների մասին տեղեկացնելու խնդիրը։ Իրականում երեխաները հետաքրքրասեր են, հարցեր են տալիս, ուզում են հասկանալ, թե ինչպես է կառուցված և ինչպես է աշխատում երկաթուղին, ինչպես ճիշտ դրսեվորեն իրենց իրենց քաղաքը կամ գյուղը հատող երկաթուղային ուղիներում ", - նշում է ՀԿԵ գլխավոր տնօրենի խորհրդական Լևոն Հակոբյանը ։
Երկաթուղային ենթակառուցվածքի հետ անվտանգ համակեցության կանոնների մասին հասարակությանը տեղեկացնելուն ուղղված ակցիաները պարբերական բնույթ են կրում: ՀԿԵ-ն կազմակերպում է «Անվտանգության օր» ակցիան, անցկացնում դասընթացներ դպրոցներում՝ բարձրացնելու երեխաների տեղեկացվածությունը անվտանգության կանոնների վերաբերյալ և պայքարում է քաղաքացիների կողմից երկաթուղային գծերով կազմակերպվող ապօրինի հատումների դեմ։

Сотрудники ЮКЖД провели семинар для школьников города Арташат
Сотрудники компании «Южно-кавказская железная дорога» провели семинар для учащихся средней школы №2 города Арташат, в ходе которого рассказали о функционировании железной дороги, а также о правилах безопасного поведения на железнодорожной инфраструктуре.
Ученикам и сотрудникам школы, которая располагается вблизи железнодорожных путей с интенсивным движением, были представлены медиаматериалы о том, чего нельзя делать на железнодорожной инфраструктуре и о плачевных последствиях нарушения правил безопасности. Кроме того, дети направили спикерам интересующие их вопросы в плане безопасности и о выборе профессии железнодорожника.
«Впереди летние каникулы, когда дети в основном предоставлены сами себе. А в прилегающих к железнодорожной инфраструктуре населенных пунктах на первый план выступает задача информирования детей о правилах поведения и безопасности. На самом деле дети любознательны, задают вопросы, хотят понять как устроена и как работает железная дорога, как правильно себя вести на пересекающих их родной город или село путях», - отмечает советник генерального директора ЮКЖД Левон Акопян.
Акции, направленные на информирование общества о правилах безопасного сосуществования с железнодорожной инфраструктурой, имеют периодический характер. Так, ЮКЖД организует акцию «Осторожно, переезд!», проводит в школах занятия по повышению информированности детей относительно правил безопасности, борется с организуемыми гражданами незаконными пересечениями через железнодорожные пути.