ՀԿԵ-ն անցկացրեց "Անվտանգության օր" ակցիան
"Հարավկովկասյան երկաթուղի " ընկերությունն ապրիլի 27-ին անցկացրել է " Անվտանգության օր" ամենամյա ակցիան: Ակցիայի նպատակն է վարորդների եւ հասարակության ուշադրությունը հրավիրել երկաթուղային գծանցներում երթեւեկության անվտանգության հարցերին:
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների և իրավապահ մարմինների հետ համատեղ կազմակերպված ակցիայի շրջանակներում վարորդներին տրվել են երկաթուղու գծանցներով անվտանգ անցնելու կանոնների վերաբերյալ տեղեկատվական բուկլետներ: Ակցիան իրականացվել է երկաթուղու ողջ ենթակառուցվածքում՝ ամենաինտենսիվ երթևեկությամբ անցումներում։
"ՀԿԵ" ՓԲԸ – ի ենթակառուցվածքներում գործում է 103 անցում երկաթուղային ճանապարհներով, որոնցից 37 – ը կարգավորվող են (այսինքն ՝ գծանցներում կազմակերպվում է շուրջօրյա հերթապահություն կամ գծանցներ, որոնք համալրված են ազդանշանային միջոցներով) և 73-ը չկարգավորվող:
2021 թվականին երկաթուղում գրանցվել է 20 ճանապարհատրանսպորտային պատահար։ Բոլոր դեպքերում երթևեկության անվտանգության խախտումները տեղի են ունեցել երկաթուղային գծերը հատելու կանոնների խախտում թույլ տված վարորդների պատճառով։ Նշենք, որ երկաթուղային անցումներում վթարների քանակով Հայաստանը հեռու է ԱՊՀ երկրների շարքում լավագույն դիրքերից։
Անցած 15 տարիների ընթացքում "ՀԿԵ" ՓԲԸ-ում զգալիորեն աճել են երթևեկության ինտենսիվությունը, գնացքի արագությունը և քաշը: Ներկայումս ուղեւորատար գնացքների արագությունը մերձքաղաքային հաղորդակցությունում կազմում է 100 կմ / ժ, իսկ բեռնատար գնացքները լինում են մինչեւ 4500 տոննա քաշով: Նման չափանիշներով գնացքների արգելակման ուղին գերազանցում է 500 մետրը, իսկ դա նշանակում է, որ երկաթուղային ենթակառուցվածքի հատման ժամանակ ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտումները լրջագույն սպառնալիքներ են պարունակում, որոնք անխուսափելիորեն կհանգեցնեն ամենածանր հետեւանքների:
"ՃՏՊ-ների կանխարգելման ուղղությամբ ՀԿԵ-ի համակարգված աշխատանքը հանգեցնում է որոշակի բարելավումների ։ Տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից բարձրացել է անցակետերում անվտանգության ապահովման հարցերի նկատմամբ ուշադրությունը և այդ հարցերում փոխգործակցությունը ՀԿԵ-ի հետ:
ՀՀ ճանապարհային ոստիկանությունը օպերատիվ արձագանքում է ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտման յուրաքանչյուր դեպքի։ Սակայն պետք է փաստել, որ երթեւեկության անվտանգության ամենավտանգավոր հանգամանքի՝ ապօրինի հատումների վերացման հարցում էական բարելավումներ չկան։ Առանձին քաղաքացիներ ՀՀ օրենսդրության խախտմամբ ինքնակամ հատում են իրականացնում ՝ "պարզեցնելով" իրենց տեղաշարժը։ ՀԿԵ-ն հսկայական ծախսեր է կատարում այդ հատումների պարբերական ապամոնտաժման համար ՝ հաճախ բախվելով անհասկացողության, իսկ առանձին դեպքերում նաև ՝ ոչ օրինապահ քաղաքացիների ագրեսիայի հետ ։ " Անվտանգության օր" ակցիան ուղղված է բնակչության լայն շերտերի ուշադրությունը գրավելու շարժման անվտանգության ապահովմանը եւ, իհարկե, Հայաստանի քաղաքացիների անձնական անվտանգության ապահովմանը", – նշում է ՀԿԵ-ի գնացքների երթեւեկության անվտանգության գլխավոր վերստուգող Սերգեյ Հարությունյանը:
Եվ այնուամենայնիվ, մեր համաքաղաքացիներից ոմանք չեն մտածում ճանապարհային կանոններից շեղվելու կամ անփութության, անուշադրության պատճառով ճանապարհային իրավիճակի գնահատման սխալների հետեւանքների մասին եւ շարունակում են անզգուշորեն վերաբերվել երկաթուղային ճանապարհի կանոնների պահպանմանը: Նման անզգուշության գինը մարդու կյանքն ու առողջությունն է։

ЮКЖД провела акцию «День переезда»
Компания «Южно-Кавказская железная дорога» 27 апреля провела ежегодную акцию «День переезда». Цель акции привлечь внимание водителей и общественности к вопросам безопасности движения на железнодорожных переездах.
В рамках акции, организованной совместно с органами местного самоуправления и правоохранительными органами, водителям были розданы информационные буклеты о правилах безопасного переезда через железнодорожные пути. Акция была проведена на всей инфраструктуре железной дороги на переездах с наиболее интенсивным трафиком движения.
На инфраструктуре ЗАО «ЮКЖД» действует 103 переезда через железнодорожные пути, из которых 37 – регулируемых (т.е. на переездах организовано круглосуточное дежурство или переезды оснащены средствами сигнализации) и 73 – нерегулируемых.
В 2021 году на железной дороге было зафиксировано 20 ДТП. Во всех случаях нарушения безопасности движения произошли по ответственности водителей, допустивших нарушения правил переезда через железнодорожные пути. Следует отметить, что по количеству ДТП на железнодорожных переездах Армении среди стран Содружества находится далеко не в лучшем положении.
За прошедшие 15 лет в ЗАО «ЮКЖД» значительно повысились интенсивность движения, скорость и вес поезда. В настоящее время скорость пассажирских поездов в пригородном сообщении составляет 100 км/ч, а грузовые поезда формируются весом до 4500 тонн. Тормозной путь поездов с такими параметрами превышает 500 метров, а это означает, что нарушения ПДД при пересечении железнодорожной инфраструктуры содержат серьезнейшие угрозы, которые неизбежно приведут к самыми тяжелыми последствиями.
«Планомерная работа ЮКЖД по профилактике ДТП приводит к определенным улучшениям. Со стороны органов местного самоуправления повысилось внимание к вопросам обеспечения безопасности на переездах и взаимодействие в этих вопросах с ЮКЖД. Дорожная полиция РА оперативно реагирует на каждый случай нарушения ПДД. Однако, следует констатировать, что в вопросе наиболее угрожающего обстоятельства безопасности движения ликвидации незаконных пересечений значительных улучшений нет. Отдельные граждане в нарушении законодательства РА самовольно устраивают пересечения, «упрощая» себе передвижения. ЮКЖД несет огромные расходы по периодическому демонтажу этих пересечений, зачастую сталкиваясь с непониманием, а в отдельных случаях и агрессией незаконопослушных граждан. Акция «День переезда» направлена на привлечение внимания широких слоев населения к обеспечению безопасности движения и конечно же личной безопасности граждан Армении», – отмечает главный ревизор по безопасности движения поездов ЮКЖД Сергей Арутюнян.
И тем не менее, некоторые наши сограждане не задумываются о последствиях отступления от Правил дорожного движения или ошибок в оценке дорожной обстановки из-за невнимательности или беспечности и продолжает также небрежно относиться к соблюдению правил на железнодорожной дороге. Цена такой беспечности — человеческая жизнь и здоровье.