ԵԱՄԿ-ի գլխավոր քարտուղարը և ՌՈՍՊՐՈՖԺԵԼ-ի նախագահը ճանաչողական այցով այցելեցին Հայաստան
Սեպտեմբերի առաջին շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում ճանաչողական այցով էին գտնվում Երկաթուղայինների արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գենադի Կոսոլապովը և Ռուսաստանի երկաթուղայինների և տրանսպորտային շինարարների արհմիության (ՌՈՍՊՐՈՖԺԵԼ) նախագահ Սերգեյ Չերնոգաևը:
Այցի նպատակներն էին՝ ծանոթանալ հայ երկաթուղայինների աշխատանքային պայմաններին, քննարկել արհմիութենական մարմինների աշխատանքի կատարելագործումը:
Գ.Կոսոլապովն ու Ս.Չերնոգաևը այցելեցին Ֆիոլետովո գյուղը, որտեղ կոմպակտ ապրում են մոլոկանները: Ֆիոլետովոյի միջնակարգ դպրոցը Հարավկովկասյան երկաթուղու սոցիալական և բարեգործական քաղաքականության ուղղություններից մեկն է: Ընկերությունը մշտապես աջակցություն է տրամադրում կրթական հաստատությանը:
Պատվիրակությունն այցելեց նաև Սանահինի մանկապարտեզը, որը նույնպես հովանավորում է ՀԿԵ-ն:
Ընկերության հյուրերը հանդիպումներ են անցկացրել ՀԿԵ աշխատակիցների հետ՝ կենտրոնական գրասենյակում և Երևանի դեպոյում: Սերգեյ Չերնոգաևը խոսեց արհմիությունների և Ռուսական երկաթուղիների կողմից ընկերության աշխատակիցների համար իրականացվող սոցիալական ծրագրերի, տարբեր ոլորտներում կորպորատիվ նախագծերի, աշխատողների մասնագիտական և կարիերային աճի խրախուսմանն ուղղված միջոցառումների մասին:
Գենադի Կոսոլապովը նշեց, որ Հայաստանի երկաթուղին Համագործակցության երկրների շարքում որոշ ցուցանիշներով զբաղեցնում է առաջատար տեղերից մեկը: Այսպիսով, հայ երկաթուղայինների աշխատավարձը 20%-ով բարձր է հանրապետությունում միջին չափից: Համեմատության համար նշենք, որ Բելառուսում երկաթուղայինների աշխատավարձը կազմում է ազգային միջին ցուցանիշի 98%-ը, Մոլդովայում `50%-ը, Ուկրաինայում` 88%-ը:
ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը նշել է, որ ընկերությունն անում է հնարավորը, որպեսզի այստեղ աշխատելը լինի հնարավորինս հարմարավետ, ապահով և հանգիստ:

Генсек МКПЖ и глава РОСПРОФЖЕЛ посетили Армению с ознакомительным визитом
В первую неделю сентября Армению с ознакомительным визитом посетили генеральный секретарь Международной конфедерации профсоюзов железнодорожников Геннадий Косолапов и председатель Российского профессионального союза железнодорожников и транспортных строителей (РОСПРОФЖЕЛ) Сергей Черногаев.
Целями визита были знакомство с условиями работы армянских железнодорожников, дискуссия относительно совершенствования работы профсоюзных органов.
Г. Косолапов и С. Черногаев побывали в селе Фиолетово, где компактно проживают молокане. Общеобразовательная школа Фиолетово – одно из направлений социальной и благотворительной политики Южно-Кавказской железной дороги. Школе на постоянной основе оказывается посильная помощь. Делегация также посетила «подшефный» ЮКЖД детский сад в Санаине.
Гости компании провели встречи с сотрудниками ЮКЖД из центрального аппарата и Ереванского депо. Сергей Черногаев рассказал о социальных программах, реализуемых профсоюзом и РЖД для работников компании, корпоративных проектах в различных сферах, мерах по поощрению и стимулированию профессионального и карьерного роста железнодорожников, повышению их квалификации.
Геннадий Косолапов отметил, что железная дорога Армении занимает одно из ведущих мест среди стран Содружества по ряду показателей. Так, зарплата железнодорожников на 20% выше, чем в среднем по стране. Для сравнения, зарплата железнодорожников в Беларуси составляет 98% от средней по стране, в Молдове – 50%, в Украине - 88%.
Генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников отметил, что в компании делается все возможное, чтобы работа здесь была максимально комфортной, безопасной и спокойной.