Երկաթուղայինի օրը նշեցին ՀԿԵ-ում
Ավանդույթի համաձայն, մասնագիտական տոնի` Երկաթուղայինի օրվա (նշվում է օգոստոսի առաջին կիրակի օրը) նախաշեմին հուլիսի 30-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում պարգևներ հանձնվեցին առաջատար երկաթուղայիններին:
Ինչպես նշեց, շնորհավորելով երկաթուղայիններին, Ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը, երկաթուղայինի աշխատանքը շարունակում է մնալ պահանջված, պատվաբեր և հարգված: Իսկ երկաթուղային տրանսպորտի անխափան աշխատանքը տնտեսության կայունության և պետության պաշտպանունակության գրավական է:
«Հարավկովկասյան երկաթուղին այսօր շորունակում է աճել, զարգանալ, իրականացնել բազմաթիվ կարևոր ենթակառուցվածքային նախագծեր, արդիականացնել ոլորտը, երթուղիներում նոր էլեկտրագնացքներ գործարկել, արդյունավետ համագործակցել բիզնեսի ներկայացուցիչների, Հայաստանի կառավարության հետ», - ասաց Ա.Մելնիկովը:
Նա ընդգծեց, որ ՀԿԵ-ի բոլոր ծրագրերի և նվաճումների հիմքում յուրաքանչյուր աշխատողի ներդրումն է, և ամենօրյա աշխատանքի շնորհիվ ուղևորների անվտանգ փոխադրումը և բեռների ժամանակին առաքումը դարձել են ժամանակակից կյանքի սովորական հատկանիշներ:
Երկաթուղու աշխատողներին իրենց մասնագիտական տոնի կապակցությամբ շնորհավորելցին նաև տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը, Վետերանների խորհրդի և արհմիության նախագահներ Լևոն Հակոբյանը և Ալբինա Մարտիրոսյանը:
Մի շարք աշխատողներին հանձնվեցին «Պատվավոր երկաթուղային» նշաններ, անվանական ժամացույցներ, այլ պարգևներ: Ընդհանուր առմամբ, պարգևներ ստացան մոտ 150 երկաթուղայիններ:
Տոնական միջոցառումների շրջանակներում ՀԿԵ-ն կմասնակցի «Գրաունդ» ժամանակակից արվեստի փառատոնին, իսկ Երկաթուղայինի օրը ներհանրապետական էլեկտրագնացքները կլինեն անվճար:
Տոնի նախաշեմին Հայաստան են բերվում երկու նոր ժամանակակից ԷՊ2Դ էլեկտրագնացքներ, որոնք շուտով սկսելու են սպասարկեն ուղևորներին ներքին երթուղիներում:

На ЮКЖД отметили День железнодорожника
В компании Южно-Кавказская железная дорога 30 июля по сложившейся традиции в преддверии профессионального праздника – Дня железнодорожника (отмечается в первое воскресенье августа) награды были вручены отличившимся железнодорожникам.
Как отметил, поздравляя с главным для железнодорожников праздником, генеральный директор Компании Алексей Мельников, труд железнодорожников по-прежнему остается востребованным, почетным и уважаемым, ведь бесперебойная и качественная работа железнодорожного транспорта - гарантия стабильности экономики и обороноспособности государства.
«Южно-Кавказская железная дорога продолжает активно расти и развиваться, осуществлять важные инфраструктурные проекты, реформировать отрасль, задействовать на маршрутах новые электропоезда, продуктивно сотрудничать с представителями бизнеса, правительством Армении», - сказал А.Мельников.
Он подчеркнул, что за результатами всех программ и достижений - вклад каждого из железнодорожников, благодаря работе которых безопасные перевозки пассажиров и своевременная доставка грузов стали привычными атрибутами современной жизни.
Работников ЮКЖД поздравили также замминистра территориального управления и инфраструктур Армен Симонян, председатели Совета ветеранов и Профсоюза Левон Акопян и Альбина Мартиросян.
Наиболее отличившимся десяти сотрудникам были вручены знаки «Почетный железнодорожник», именные часы, благодарности, классные звания и премии. В этом году в целом по дороге в связи с профессиональным праздником награждены около 150 железнодорожников.
Также в рамках праздничных мероприятий ЮКЖД примет участие в культурном фестивале «Граунд», а в День железнодорожника проезд в пригородных электропоездах будет бесплатным.
В преддверии профессионального праздника в Армению прибудут два новых современных электропоезда ЭП2Д, которые вскоре начнут обслуживать пассажиров на внутренних рейсах.