Անվտանգությունը գծանցուներում՝ երկաթուղու ուշադրության կենտրոնում է
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը երկաթուղու վրա ճանապարհատրանսպորտային պատահարները կանխելու համար իրականացրել գծանցումներում անվտանգության ապահովմանն ուղղված միջոցառում: Դրա շրջանակներում տրանսպորտային միջոցների վարորդներին կրկին բացատրվել են գծերի անվտանգ հատելու կանոնները: Միջոցառումը կազմակերպվել էր Ճանապարհային ոստիկանության հետ համատեղ, որը լայն լիազորություններ ունի այս ոլորտում:
Չնայած Հարավկովկասյան երկաթուղու կողմից գնացքների երթևեկության անվտանգությունն ապահովելու համար մշտապես ձեռնարկվող միջոցառումներին՝ երկաթուղայինները սկսել են ավելի հաճախ բախվել վարորդների կողմից գծանցներում երթևեկության կանոնների խախտումների հետ: Իսկ դա իր հերթին կարող է ՃՏՊ-ների պատճառ հանդիսանալ, որոնք իրական սպառնալիք են ներկայացնում ինչպես գնացքների, բեռների անվտանգության, այնպես էլ ուղևորների և ճանապարհային երթևեկության մասնակիցների կյանքի և առողջության համար:
2021-ի առաջին կիսամյակում երկաթուղում տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը կրկնապատկվել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ` կազմելով 10 դեպք:
ՀԿԵ գլխավոր ուղու վրա գործում են ավելի քան 160 գծանցումներ, որից 31՝ կարգավորվող, 89՝ չկարգավորվող, իսկ 44՝ չթույլատրված, որոնք կառուցվել են բնակիչների կողից և որոնց դեմ երկաթուղինպայքարում է:
Երկաթուղին ևս մեկ անգամ վարորդներին հորդորում է հատկապես զգույշ և զգոն լինել գծանցներ հատելիս, ընթացքը շարունակել միայն համոզվելով, որ գծանցն ազատ է և գնացքը չի մոտենում: Հնարավոր վտանգի դեպքում գնացքը չի կարող անհապաղ կանգ առնել՝ արգելակման ուղին կարող է 500 մետրից մինչև 1 կմ կազմել։

Безопасность на переездах - в центре внимания железной дороги
Компания «Южно-Кавказская железная дорога» в целях профилактики ДТП на железной дороге провела акцию по безопасности на переездах. В ее рамках водителям транспортных средств на переездах через железнодорожные пути вновь рассказали о правилах безопасного пересечения путей.
Мероприятие было организовано совместно с сотрудниками Дорожной полиции, у которой также широкие полномочия в деле организации и технического оснащения для безопасного пересечения железнодорожных путей автотранспортными средствами.
Несмотря на постоянно предпринимаемые Южно-Кавказской железной дорогой меры по обеспечению безопасности движения поездов, железнодорожникам все чаще приходится сталкиваться с безответственным поведением водителей на переездах. Это становятся причиной серьезных ДТП, которые представляют реальную угрозу как для безопасности поездов, сохранности грузов, так и для жизни и здоровья пассажиров и участников движения.
В первом полугодии 2021 года число ДТП на железной дороги увеличилось вдвое по сравнению с аналогичным периодом прошлого года – до 9-ти.
На главном пути ЮКЖД насчитывается более 160 переездов, из которых 31 – регулируемый, 89 – нерегулируемых, а 44 – несанкционированных, которые были построены местными жителями и с которыми железная дорога борется.
Железная дорога в очередной раз призывает водителей быть особенно внимательными и осторожными при пересечении железнодорожных переездов, продолжать движение только убедившись в том, что переезд свободен и состав не приближается. Ведь поезд в случае потенциальной опасности не может остановиться мгновенно: тормозной путь железнодорожного состава составляет от 500 метров до 1 километра.