Հայաստանի և Վրաստանի երկաթուղիները զարգացնում են համագործակցությունը
Հունիսի 16-ին Թբիլիսիում կայացել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության և «Վրացական երկաթուղի» ԲԸ պատվիրակությունների հանդիպումը, որը համընկավ Հայաստանի և Վրաստանի միջև միջազգային ուղևորափոխադրումների վերսկսման հետ:
Պատվիրակությունները, որոնք գլխավորում էին ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը և ՎԵ գլխավոր տնօրեն Դավիթ Պերաձեն, քննարկել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, ստորագրել համագործակցության մասին արձանագրություն:
Համաձայնեցվել և ստորագրվել է նաև ՀԿԵ-ի և ՎԵ-ի միջազգային երկաթուղային բեռնափոխադրումային հաղորդակցությունում բեռնարկղային գնացքների կազմակերպման տեխնոլոգիայի նոր տարբերակը, որը նախատեսում է փոխադրումների այս տեսակի արդյունավետության բարձրացում, դատարկ վազքի նվազում, լոկոմոտիվների և լոկոմոտիվային բրիգադների գծով ծախսերի նվազում, ինչպես նաև շարժակազմի օգտագործման արդյունավետության բարձրացում:
Երկաթուղայինները պայմանավորվել են շարունակել երկկողմ հանդիպումների ձևաչափը` ընկերությունների աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու համար:

Железные дороги Армении и Грузии развивают сотрудничество
16 июня в Тбилиси состоялась встреча делегаций компании «Южно-Кавказская железная дорога» и АО «Грузинская железная дорога», приуроченная к возобновлению международного пассажирского сообщения между Арменией и Грузией.
Делегации, которые возглавляли генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников и генеральный директор ГЖД Давид Перадзе, обсудили перспективы двустороннего сотрудничества.
Во время обсуждений стороны затронули ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, подписали протокол о сотрудничестве.
Также была согласована и подписана новая редакция Технологии организации контейнерных поездов в международном железнодорожном сообщении между ЮКЖД и ГЖД, которая предусматривает повышение эффективности данного вида перевозок, снижение порожнего пробега, сокращение расходов по использованию локомотивов и локомотивных бригад, а также повышение эффективности использования подвижного состава.
Железнодорожники договорились продолжить формат двухсторонних встреч для повышения эффективности работы компаний.