ՀԿԵ-ն կատարելագործում է Միասնական տեխնոլոգիական գործընթացը
Հարավկովկասյան երկաթուղում ավարտվել է Միասնական տեխնոլոգիական գործընթացի կատարելագործման աշխատանքները, և այժմ փաստաթուղթը կդառնա ընկերության ծառայությունների, տնօրինությունների և կառուցվածքային ստորաբաժանումների գործունեության հիմնական ուղեցույց: Ինչպես նշեց տեխնիկա-տեխնոլոգիական խորհրդի նիստում ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը, ՄՏԳ-ն միասնական փաստաթուղթ է, որը սահմանում է երկաթուղու ընդհանուր աշխատանքի հայեցակարգը, կարգավորում է երկաթուղայինների գործունեությունը:
«Փաստաթուղթը չափազանց կարևոր է, այն երկաթուղու համար կարևորագույններից մեկն է և կկարգավորի յուրաքանչյուր աշխատողի տեղը փոխադրման գործընթացում: Չնայած այն հանգամանքին, որ այժմ հաստատվում է բոլոր ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող ՄՏԳ-ն, մենք կշարունակենք աշխատանքը, և ժամանակի հետ փաստաթուղթը կատարելագործվելու է», - նշեց Ա. Մելնիկովը:
Գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Օլեգ Շատալովն իր հերթին տեղեկացրեց, որ ՄՏԳ-ն իր մեջ է ներառում է 29 կարգավորող փաստաթուղթ և թույլ կտա զգալի տնտեսական արդյունք գրանցել` տարեկան մոտ 142 միլիոն դրամ, ինչպես նաև ապահովել աշխատանքի արտադրողականության բարձրացումը: Բացի այդ, Օ.Շատալովի գնահատականով, դրա կիրառումն ապագայում կարող է թույլ տալ մոտենալ 8,7 միլիոն տոննա բեռնափոխադրումների ցուցանիշին. այդքան է թույլ տալիս տարեկան տեղափոխել Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքը:
Միասնական տեխնոլոգիական գործընթացը սահմանում է փոխադրման գործընթացի, ենթակառուցվածքների և շարժակազմի ոլորտում աշխատանքի հիմունքներն ու մեխանիզմները: Այսպիսով, դրա շրջանակներում 2008 թվականից, մասնավորապես, նորացվել է 497 կմ երկաթուղային գծեր, որից 190 կմ-ը հիմնանորոգվել է, այդ թվում 60-ը՝ նոր ռելսերի կիրառմամբ, ձևավորվել են շարժակազմի նորոգման և սպասարկման արտադրական և գործառնական հատվածներ, իրականացվում է շարժակազմի գնման գործընթացը:

ЮКЖД совершенствует Единый технологический процесс
На Южно-Кавказской железной дороге завершена работа над обновленным Единым технологическим процессом (ЕТП), который теперь станет основным ориентиром для служб, дирекций и структурных подразделений компании. Как отметил на заседании технико-технологического совета генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников, ЕТП является единым документом, определяющим концепцию общей работы, регламентирующим деятельность всех железнодорожников.
«Документ крайне важный, один из основополагающих для железной дороги и будет регламентировать место каждого сотрудника в перевозочном процессе. Несмотря на то, что сейчас утверждается ЕТП, соответствующий всем современным требованиям, мы продолжим работу, и со временем его ждет дальнейшее усовершенствование», - отметил А.Мельников.
Первый заместитель генерального директора Олег Шаталов в свою очередь сообщил, что ЕТП объединил в себе 29 регламентирующих документов и позволит получить существенный экономический эффект – порядка 142 млн драмов в год, добиться роста производительности труда. Кроме того, по оценке О.Шаталова, применение ЕТП в перспективе может позволить приблизиться к показателю грузоперевозок в 8,7 млн тонн – именно столько позволяет перевозить в год железнодорожная инфраструктура Армении.
Единый технологический процесс определяет принципы и механизмы перевозочного процесса, работы в сфере инфраструктуры и подвижного состава. Так, в его рамках с 2008 года, в частности, оздоровлено 497 км железнодорожных путей, 190 км из которых капитально отремонтированы, в том числе 60 – с использованием новых рельсов, сформированы производственные и эксплуатационные участки по ремонту и обслуживанию подвижного состава, осуществляется его закупка.