Ուղևորափոխադրումների զարգացման ծրագրերն են քննարկել Վրաստանի և Հայաստանի երկաթուղայինները
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» և «Վրացական երկաթուղի» ընկերությունների ներկայացուցիչների՝ Երևանում կայացած բանակցությունների ընթացքում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ փոխադարձ ուղևորափոխադրումների ոլորտում:
Մասնավորապես որոշում է կայացվել 2026 թվականի ամառային փոխադրումների սեզոնին Երևան-Բաթումի-Երևան երթուղով արագընթաց ֆիրմային գնացքի գործարկման մասին։ Կողմերը հաստատել են 2026 թվականի հունիսի 14-ից մինչև հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում գնացքի՝ օրընդմեջ մեկնումով ժամանակացույցը։ Երկաթուղայինները նաև պայմանավորվել են ուղևորների մասին տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակման շուրջ՝ սահմանային հսկիչ անցակետերով ուղևորների անցման ժամանակահատվածում գնացքի պարապուրդը սահմանին կրճատելու նպատակով:
Բացի այդ, կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել չեխական «Gepard express» ընկերության պատվերով հուլիսի 4-12-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան-Բաթումի-Երևան զբոսաշրջային երթուղու իրականացման շուրջ: Նախատեսվում է կազմակերպել մի խումբ զբոսաշրջիկների փոխադրում հիմնականում Չեխիայից՝ կազմակերպելով կեցությունը ՀԿԵ-ի վագոններում և հընթացս կանգառներով, երբ զբոսաշրջիկները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ Հայաստանի և Վրաստանի տեսարժան վայրերին: Առաջին նման ուղերթը ՀԿԵ-ն հաջողությամբ կազմակերպել էր 2025 թվականին։

Georgian and Armenian railway staff discussed plans for the development of passenger transportation
During negotiations held in Yerevan between representatives of the “South Caucasus Railway” and “Georgian Railways” companies, several agreements were reached in the area of reciprocal passenger transportation.
Specifically, a decision was made to establish a high-speed, branded train service on the Yerevan-Batumi-Yerevan route during the 2026 summer travel season. The parties approved a schedule for the train to depart every other day for the period from June 14 to October 1, 2026. The railway officials also came to an agreement to promptly exchange passenger information to reduce train downtime at the border while passengers pass through border checkpoints.
The parties also agreed to implement a Yerevan-Batumi-Yerevan tourist route by order of the Czech company “Gepard Express” from July 4 to 12. The plan is to transport a group of tourists, primarily from the Czech Republic, with accommodations on board SCR trains and stops along the way to explore the sights of Armenia and Georgia. SCR successfully launched the first such route in 2025.