«ՀԿԵ» ընկերության 2025 թվականի ուղևորափոխադրումների տվյալները
2025 թվականին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գնացքներից օգտվել է 510 հազար ուղևոր: Միջազգային երթուղիներում փոխադրվել է մոտ 42 հազար ուղևոր, իսկ տեղական երթուղիներում՝ 468 հազար։
Տոնական օրերի ընթացքում (դեկտեմբերի 30-ից հունվարի 6-ը) Երևան–Թբիլիսի–Երևան երթուղով տեղափոխվել է 1058 ուղևոր, իսկ տեղական երթուղիներում՝ ավելի քան 10 հազար ուղևոր: Նոր տարվա ընթացքում իրականացվել է նաև 10 «Հեքիաթային Էքսպրես» չարտերային ուղևորափոխադրում երեխաների համար նախատեսված տոնական ներկայացումներով։
Միջազգային երթուղիներում ուղևորների թիվը համեմատելի է 2024 թվականի հետ, սակայն ներքին երթուղիներում արձանագրվել է 10%-ով նվազում, որը կապված է նոր Հյուսիս–Հարավ ավտոճանապարհի բացման և Արարատ և Արմավիր մարզերում ուսանողների համար մատչելի անվճար համայնքային ավտոբուսների գործարկման հետ։
Ուղևորափոխադրումների գծով տնօրեն Հրանտ Միքայելյան.
«Անցած տարվա ընթացքում մենք շարունակել ենք ուղևորներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները։ Մասնավորապես, մեկնարկել են ուղևորային պլատֆորմների արդիականացման և հիմնանորոգման աշխատանքները։ Փոխարինվել է Երևանի երկաթուղային կայարանի, ինչպես նաև Արաքս և Արագած կայարանների պլատֆորմների սալիկապատ ծածկույթը։ Ամբողջությամբ վերակառուցվել է Արտաշար կանգառի պլատֆորմը։ Երևանի երկաթուղային կայարանի շենքում տեղադրվել է հատուկ սանհանգույց՝ ֆիզիկական սահմանափակումներ ունեցող անձանց համար։
Միաժամանակ մեր աշխատանքներում առաջնորդվել ենք նաև ուղևորների արձագանքներով և առաջարկություններով, ովքեր մատնանշել են այս կամ այն բարելավման անհրաժեշտությունը։ Ծրագրի շրջանակում ներդրումները նախատեսված են նաև ընթացիկ տարում»։

О пассажирских перевозках ЮКЖД в 2025 году
В 2025 году поездами компании «Южно-Кавказская железная дорога» воспользовались 510 тысяч пассажиров, из которых порядка 42 тысячи в международном направлении, и 468 тысяч – на местных маршрутах.
В период новогодних праздников (с 30 декабря по 6 января) по маршруту Ереван-Тбилиси-Ереван компания перевезла 1058 пассажиров. В местном сообщении перевезено свыше 10 тысяч пассажиров. В новогодний период компания осуществила 10 чартерных рейсов «Волшебный экспресс» с праздничными представлениями для детей.
В отчетный период в международном сообщении количество перевезенных пассажиров сопоставимо с показателем 2024 года, а на внутренних рейсах наблюдалось снижение количества пассажиров. По сравнению с 2024 годом в 2025 году электропоездами компании воспользовалось на 10% меньше пассажиров. Уменьшение количества пассажиров на внутренних рейсах обусловлено двумя факторами: введением в 2025 году в эксплуатацию автодороги в рамках проекта Север-Юг между Ереваном и Гюмри, что стало причиной резкого снижения цен на автомобильные перевозки, а также появлением бесплатных общинных автобусов для студентов в Араратской и Армавирской областях.
Глава Дирекции пассажирских перевозок Грант Микаелян:
«В прошлом году мы продолжили мероприятия по повышению качества предоставляемых пассажирам услуг. В частности, мы приступили к обновлению и капитальному ремонту пассажирских платформ. Было заменено плиточное покрытие перрона Ереванского вокзала, а также станций Аракс и Арагац. Полностью реконструирована остановочная платформа Арташар. В здании Ереванского вокзала появился спецтуалет для людей с ограниченными физическими возможностями. При этом мы руководствовались в том числе и отзывами наших пассажиров, указывающих на необходимость того или иного обновления. Инвестиции в программу запланированы и в текущем году».