«1941-1945թթ․ Հայրենական Մեծ Պատերազմում Հաղթանակի 80-ամյակ» մեդալը՝ ՀԿԵ-ին
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունն արժանացավ «1941-1945թթ․ Հայրենական Մեծ Պատերազմում Հաղթանակի 80-ամյակ» հուշամեդալին՝ Հաղթանակի 80-ամյա հոբելյանի տոնակատարության միջոցառումների նախապատրաստման, հիշատակապահպան աշխատանքում, ինչպես նաև երիտասարդությանը հայրենասիրական ոգով դաստիարակության գործում ունեցած զգալի ավանդի համար։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անունից մեդալը Հարավկովկասյան երկաթուղու անձնակազմին փոխանցեց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը դեկտեմբերի 23-ին։
ՀԿԵ աշխատակիցների հետ հանդիսավոր հանդիպման ընթացքում դեսպան Կոպիրկինը շնորհակալություն հայտնեց անձնակազմին Հաղթանակի 80-րդ տարվա տոնակատարության գործում ներդրված ավանդի համար։ Դեսպանն ընդգծեց ՀԿԵ ակտիվ մասնակցությունը, որ դրսևորում է ընկերությունը յուրաքանչյուր տարի Հաղթանակի օրվա՝ պատմական և մարդասիրական միասնության բացառիկ իրադարձության տոնակատարություններում։
Ընթացիկ տարում դրանք հատկապես մասշտաբային էին, նշեց ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը։ Նա թվարկեց անցնող տարում ընկերության կազմակերպած միջոցառումները, նշեց աշխատակիցների, վետերանների և երիտասարդության ներկայացուցիչների կատարած աշխատանքը հոբելյանական միջոցառումների անցկացման գործում։ «Սա մեր ժողովուրդների և երկրների պատմական հիշողության պահպանման ուղղությամբ մեր ամբողջ անձնակազմի, վետերանների, երիտասարդության և աշխատողների ներդրած ջանքերի գնահատականն է»,- ընդգծեց Ա․Մելնիկովը։

Медаль «80 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов» для ЮКЖД
Компании «Южно-Кавказская железная дорога» вручена памятная медаль «80 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов» За значительный вклад в подготовку мероприятий, связанных с празднованием юбилея Победы, мемориальную работу, а также патриотическое воспитание молодежи. Медаль от имени президента РФ Владимира Путина коллективу ЮКЖД вручил Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Армении Сергей Копыркин 23 декабря.
В ходе торжественной встречи с представителями коллектива ЮКЖД Посол Копыркин поблагодарил за вклад, который они внесли в празднование 80-летия Победы. Посол отметил активное участие ЮКЖД, которое компания ежегодно проявляет при праздновании Дня Победы – праздника исторического и гуманитарного единства.
В текущем году оно было особо масштабным, отметил генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников. Он перечислил организованные компанией в текущем году мероприятия, отметил вклад сотрудников, ветеранов и представителей молодежи в дело празднования юбилея. «Это оценка усилий всего нашего коллектива, ветеранов, молодежи, всех сотрудников, внесших вклад в поддержку исторической памяти наших народов и стран», - отметил А.Мельников.