Երևան-Բաթումի-Երևան միջազգային գնացքը կգործի հունիսի 14-ից
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը տեղեկացնում է, որ հունիսի 14-ից մեկնարկում է Երևան-Բաթումի-Երևան միջազգային ուղևորատար գնացքի երթևեկությունը։ Պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել մայիսի 20-ին Երևանում կայացած աշխատանքային հանդիպման ընթացքում՝ «ՀԿԵ»-ի և «Վրացական երկաթուղի» ընկերության ղեկավարության միջև։
Երթուղին կգործի մինչև հոկտեմբերի 2-ը։ Նշված ժամանակահատվածում ժամանակավորապես կդադարեցվի Երևան-Թբիլիսի-Երևան գնացքի երթևեկությունը։
ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը նշել է․ «Երևան-Բաթումի-Երևան ուղղությունը մնում է պահանջված թե՛ Հայաստանի քաղաքացիների, թե՛ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների շրջանում։ Ամառային սեզոնը ուղևորահոսքի տեսանկյունից ամենաակտիվ շրջանն է, և մենք վրացի գործընկերների հետ համատեղ ներդնում ենք բոլոր ջանքերը՝ ապահովելու անվտանգ, հարմարավետ և որակյալ սպասարկում։ Բացի այդ, ամառային ամիսներին կգործի նաև Երևան-Սևան-Շորժա ուղղությամբ էլեկտրագնացք, որը նույնպես մշտապես պահանջված է»։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, ովքեր պատասխանատու են սահմանային անցակետերով քաղաքացիների մուտքի և ելքի վերահսկման գործընթացի համար։ Քննարկվել են սահմանային և մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման հնարավորությունները, որոնք կդյուրացնեն սահմանահատումը երկաթուղային տրանսպորտով։
Քննարկվել է նաև ՀԿԵ շարժակազմի հիման վրա զբոսաշրջային գնացքի գործարկման նախագծի հարց՝ չեխական «Gepard Express» ընկերության նախաձեռնությամբ, որը նախատեսում է գործարկել զբոսաշրջային գնացք՝ 3 օր Հայաստանով և 6 օր Վրաստանով, հիմնականում՝ եվրոպացի զբոսաշրջիկների համար։
Երևան-Բաթումի-Երևան միջագային գնացքն իր կազմում կունենա ժամանակակից վագոններ՝ երեք դասի՝ պլացկարտ, կուպե և ՍՎ։ Ճանապարհի տևողությունը կկազմի մոտ 16 ժամ։ Տոմսերը հնարավոր է ձեռք բերել Հայաստանի և Վրաստանի գլխավոր երկաթուղային կայարաններում, ինչպես նաև առցանց՝ www.railway.am կայքի միջոցով։

Поезд Ереван-Батуми-Ереван начнет курсировать с 14 июня
Международный поезд Ереван-Батуми-Ереван компании «Южно-Кавказская железная дорога» начнет курсировать с 14 июня. Договоренность об этом была достигнута по итогам совещания между представителями ЮКЖД и компании «Грузинская железная дорога» (ГЖД), прошедшего в Ереване 20 мая.
В ближайшее время откроется продажа билетов на поезд. На время работы маршрута – с 14 июня по 2 октября будет отменен поезд по маршруту Ереван-Тбилиси-Ереван.
По словам генерального директора ЮКЖД Алексея Мельникова, спрос на путешествие по международному маршруту у граждан Армении и ее гостей традиционно высок. «Летний сезон пассажирского движения довольно активен, и совместно с грузинскими коллегами мы активно готовимся к его началу. Кроме международного поезда будет задействован и сезонный электропоезд от Еревана до Севана и Шоржи. Это довольно востребованные летние маршруты, и ЮКЖД сделает все для их безопасной и комфортной организации», - отметил А.Мельников.
Кроме железнодорожников на совещании присутствовали и представители государственных органов, ответственных за пропуск граждан через пограничные пункты. С ними были обсуждены возможности упрощения пограничных и таможенных процедур при переходе через армяно-грузинскую границу на поезде.
В числе иных вопросов стороны обсудили и запуск на базе подвижного состава ЮКЖД туристического поезда, который будет курсировать 3 дня по Армении и 6 дней по Грузии. Инициатором стала чешская компании «Гепард Экспресс», которая намерена привлечь на маршрут преимущественно европейских туристов.
Международный поезд Ереван-Батуми-Ереван состоит из современных вагонов трех видов: плацкартных, купейных и спальных. Время в пути от Еревана до Батуми составляет около 16 часов. Билеты можно купить на основных вокзалах Армении и Грузии, а также онлайн. С дополнительной информацией можно ознакомиться на сайте компании – www.railway.am.