ՀԿԵ կոլեկտիվը հարգանքի տուրք է մատուցել երկաթուղային զինվորների հիշատակին
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության աշխատակազմը՝ ընկերության ղեկավարության գլխավորությամբ, ծաղկեպսակներ է դրել Երևան քաղաքի Էրեբունի վարչական շրջանում գտնվող երկաթուղային զինվորների հուշարձանին, ինչպես նաև Հաղթանակի զբոսայգում տեղադրված Հավերժական կրակին։ Մայիսի 9-ին Երևանի երկաթուղային կայարանում տեղի է ունեցել տոնական համերգ՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակին։
Տոնին ընդառաջ՝ Հայաստանի խոշոր երկաթուղային կայարանները ձևավորվել են թեմատիկ ատրիբուտիկայով և ինստալացիաներով, իսկ ընկերության էլեկտրագնացքները զարդարվել են Գեորգիևյան ժապավեններով։ Մայիսի 9-ին կայարանում կազմակերպվել է տոնական համերգ «Հարավկովկասյան երկաթուղու» գործընկեր Մ. Միրզոյանի անվան երաժշտական դպրոցի սաների մասնակցությամբ։ Կայարանի տարածքում իրականացվել է նաև Գեորգիևյան ժապավենների նվիրատվության ակցիա։
Ավելի վաղ ընկերությունը՝ համագործակցելով Հայաստանում «Ռուսկի դոմ» և 102-րդ ռազմաբազայի ներկայացուցիչների հետ, Սանահինում՝ Միկոյան եղբայրների տուն-թանգարանի հարևանությամբ, ստեղծել է ծառուղի՝ նվիրված Հաղթանակի 80-ամյակին։ Ընկերության պաշտոնական կայքում բացվել է «Շնորհակալ ենք պապին հաղթանակի համար» խորագիրով էջ, որտեղ հրապարակվել են նյութեր Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցած ՀԿԵ աշխատակիցների ազգականների և երկաթուղային զինվորների մասին։
ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը նշել է. «Հայ երկաթուղայինները ակտիվ մասնակցություն են ունեցել հաղթանակի ապահովման գործում։ Հայրենական մեծ պատերազմի ճակատներում կռվել է շուրջ 600 հազար հայ։ 60 հայ գեներալ ղեկավարել է Կարմիր բանակի խոշոր միավորումներ։ Յոթանասուն հազար հայ զինվոր, սպա և գեներալ պարգևատրվել է ԽՍՀՄ շքանշաններով և մեդալներով։ Իսկ 106 հայ զինծառայող արժանացել է Սովետական Միության հերոսի բարձրագույն կոչմանը։ Շնորհավորում եմ բոլորիս տոնի առթիվ։ Վստահ եմ, որ մեր ընդհանուր պատմությունն առաջիկայում կհարստանա նոր հաղթանակներով»։

Коллектив ЮКЖД почтил память воинов-железнодорожников
Коллектив компании «Южно-Кавказская железная дорога» во главе с ее руководством возложил венки к Мемориалу воинам-железнодорожникам в ереванском округе Эребуни, а также к Вечному огню в парке Победы. На ереванском вокзале состоялся концерт, приуроченный к 80-летию Победы в Великой Отечественной войне.
К Празднику главные вокзалы Армении были оформлены соответствующей атрибутикой и инсталляциями, а электропоезда компании были украшены Георгиевскими лентами. 9 мая на ереванском вокзале состоялся праздничный концерт с участием партнерской ЮКЖД музыкальной школы имени М.Мирзояна. Также на вокзале сотрудники компании провели акцию дарения Георгиевских ленточек.
Ранее компания совместно с Русским домом в Армении и представителями 102-й военной базы основало аллею туй у дома-музея Микоянов в Санаине, приуроченную к 80-летию Победы. Также на сайте компании появилась рубрика «Спасибо деду за победу!», где размещены информационные материалы относительно воинов-железнодорожников и родственников сотрудников ЮКЖД, участвовавших в Великой Отечественной войне.
Генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников: «Армянские железнодорожники приняли деятельное участие в деле приближения Победы. На фронтах Великой Отечественной воевали около 600 тысяч армян. 60 генералов – армян командовали крупными соединениями Красной армии, 70 тысяч армянских солдат, офицеров и генералов были награждены орденами и медалями СССР. Высшей награды – звания Героя Советского Союза были удостоены 106 армянских военнослужащих. Поздравляю всех нас с Праздником. Уверен, что наша общая история будет обрастать новыми победами!».