Երևանի երկաթուղային կայարանում բացվել է «Նախաստեղծ Ռուսաստան» լուսանկարչական ցուցահանդեսը
Ապրիլի 16-ին Երևանի «Սասունցի Դավիթ» երկաթուղային կայարանի շենքում բացվեց լուսանկարչական ցուցահանդես, որը ներկայացված է «Նախաստեղծ Ռուսաստան» համառուսական բնապահպանական փառատոնի շրջանակում։ Ցուցահանդեսում ներկայացված են շուրջ երկու տասնյակ աշխատանքներ։ Միջոցառումն իրականացվել է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի նախաձեռնությամբ և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի աջակցությամբ։
«Նախաստեղծ Ռուսաստան» փառատոնն ամենախոշոր ցուցահանդեսային նախաձեռնությունն է Եվրոպայում, որը նվիրված է բնության լուսանկարչությանը և ընդգծում է բնական ժառանգության պահպանման, ինչպես նաև հազվագյուտ ու վերացող բուսական և կենդանական տեսակների պաշտպանության ու էկոլոգիական տուրիզմի զարգացման հիմնախնդիրները։
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը իր ողջույնի խոսքում նշել է. «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ն փառատոնի երկարամյա գործընկերն է, և մենք մեծ գոհունակությամբ հյուրընկալում ենք ցուցահանդեսը Երևանում՝ համոզված լինելով, որ այն մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի Հայաստանի քաղաքացիների շրջանում։ Ամեն տարի «Նախաստեղծ Ռուսաստան» փառատոնն բնության գեղեցկությունը գնահատողների առավել լայն շրջանակի ուշադրությունն է գրավում, ընդգծելով բնության պահպանման և կենսաբազմազանության պաշտպանության կարևորությունը: Սա հատկապես արդիական է տեխնոլոգիական աշխարհի արագ զարգացող պայմաններում»։ Ա․Մելնիկովի խոսքով՝ իր արդիականության շնորհիվ ցուցահանդեսը շարունակելու է գործել նաև Հայաստանի այլ խոշոր երկաթուղային կայարաններում։
Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցեցին ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, Հայաստանում գործող ռուսական ընկերությունների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև պետական մարմինների ներկայացուցիչներ։
Միջոցառման շրջանակներում իրենց կատարումներով հանդես եկան ՀԿԵ-ի գործընկեր Մ.Միրզոյանի անվան դպրոցի սաները:

Фотовыставка «Первозданная Россия» открылась на ереванском железнодорожном вокзале
16 апреля в здании ереванского железнодорожного вокзала «Сасунци Давид» открылась фотовыставка из экспозиции Общероссийского фестиваля природы «Первозданная Россия». Выставка, на которой представлены порядка два десятка работ, организована ОАО «Российские железные дороги» при содействии компании «Южно-Кавказская железная дорога».
Фестиваль «Первозданная Россия» – это крупнейший в Европе выставочный проект, посвященный природной фотографии и поднимающий проблемы сохранения природного наследия Российской Федерации, редких, исчезающих видов животных и растений, развития экологического туризма.
Генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников в своем приветственном слове к гостям выставки отметил: «ОАО «Российские железные дороги» – многолетний партнер фестиваля, и мы чрезвычайно рады принимать сегодня у себя в Ереване выставку, которая явно заинтересует граждан Армении. С каждым годом «Первозданная Россия» привлекает все больше ценителей красоты природы, что является свидетельством актуальности задачи сохранения биоразнообразия. И это особенно актуально на фоне развивающегося технологического мира». По словам А.Мельникова, выставка в виду своей актуальности продолжит работу на других крупных вокзалах Армении.
Церемонию открытия выставки посетили посол России в Армении Сергей Копыркин, представители российских компаний и общественных организаций в Армении, а также представители органов власти РА. В рамках мероприятия музыкальные произведения исполнили воспитанники музшколы имени М.Мирзояна, являющейся партнёром компании ЮКЖД.