ԵԱՏՄ անդամ պետությունների երկաթուղային վարչակազմերի ղեկավարների առաջին նիստը
2025 թվականի մարտի 14-ին Մոսկվայում կայացել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետությունների երկաթուղային վարչակազմերի ղեկավարների առաջին հանդիպումը:
Միջոցառումը տեղի է ունեցել «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ – ի գլխավոր տնօրեն-Վարչության նախագահ Օ. Վ․ Բելոզյորովի ղեկավարությամբ: Նիստին մասնակցում էին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Վալերիի Մելնիկովը, ինչպես նաև Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի երկաթուղիների ղեկավարները:
Նիստի շրջանակներում մասնակիցներն ամփոփել են 2024 թվականի համագործակցության արդյունքները, նախանշել հետագա փոխգործակցության հեռանկարները և քննարկել համատեղ լոգիստիկ նախագծերը, ներառյալ միջազգային տրանսպորտային միջանցքներով փոխադրումների զարգացումը և թվային տեխնոլոգիաների ներդրումը:
Հանդիպման արդյունքներով հաստատվել են նոր ձևաչափով նման խորհրդակցությունների անցկացման կանոնակարգող փաստաթղթերը, ինչպես նաև 2025-2026 թվականների աշխատանքային պլանը: Բացի այդ, երկաթուղիների ղեկավարներն ընդունել են համատեղ հռչակագիր, որն արտացոլում է երկաթուղային տրանսպորտի զարգացման վերաբերյալ կողմերի առաջարկությունները: Նիստի արդյունքներով արձանագրություն է ստորագրվել ԵԱՏՄ երկրների երկաթուղիների ղեկավարների կողմից:
Նիստի բոլոր մասնակիցները հաստատել են բոլոր ուղղություններով ակտիվ փոխգործակցության պատրաստակամությունը, ինչպես նաև պարտավորություններ են ստանձնել ընդունված որոշումների կատարման և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների երկաթուղիների ղեկավարների խորհրդակցության կանոնակարգով նախատեսված խնդիրների իրականացման ուղղությամբ:

Первое заседание глав железнодорожных администраций государств — членов ЕАЭС
14 марта 2025 года в Москве состоялось первое заседание глав железнодорожных администраций государств — членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Мероприятие прошло под председательством Генерального директора – председателя правления ОАО «Российские железные дороги» Белозёрова Олега Валентиновича. На заседании принимали участие генеральный директор ЗАО «Южно-кавказская железная дорога» (Республика Армения) – Мельников Алексей Валерьевич, а также главы железных дорог Беларуси, Казахстана и Кыргызстана.
В рамках заседания участники подвели итоги сотрудничества за 2024 год, наметили перспективы дальнейшего взаимодействия и обсудили совместные логистические проекты, включая развитие перевозок по международным транспортным коридорам и внедрение цифровых технологий.
По итогам встречи были утверждены регламентирующие документы для проведения подобных совещаний в новом формате, а также план работы на 2025-2026 годы. Кроме того, руководители железных дорог приняли совместную декларацию, отражающую предложения сторон по развитию железнодорожного транспорта. По итогам заседания был подписан протокол руководителями железных дорог стран ЕАЭС.
Все участники заседания подтвердили готовность к активному взаимодействию по всем направлениям, а также взяли на себя обязательства по выполнению принятых решений и реализации задач, предусмотренных Положением о Совещании руководителей железных дорог государств – членов ЕАЭС.